Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Pavel Huml

Jabloňový květ,

zná ho skoro celý svět.

Zprvu poupě růžolící,

otevře se na pětici,

bílých lístků voňavých,

co letí s láskou po kraji.

včela


 

Podle starých pranostik je měsíc květen měsícem lásky. Matka Příroda láskyplně obejme všechna semínka v zemi a dá jim šanci vyrůst. Tak po několika zimních měsících všechno kvete a voní. Tráva i stromy si obléknou zelené kabátky a na zahrádkách si květinky vymalují svoje sukýnky pestrobarevnými barvičkami. V tuhle roční dobu mají plné nožičky práce i malé včelky. Než z kvítků jabloní vyroste jablíčko, je třeba květ opylovat. To znamená, že včeličky na svých nožičkách přenášejí pyl z květu na květ a tím pomáhají Matce Přírodě vyčarovat z květů mnoho různých druhů plodů, které lidem moc chutnají.

To dobře znaly od svého tatínka dvě sestřičky Šárinka s Terezkou. Už jako malé obdivovaly včeličky na zahrádce a dávaly si velký pozor, aby na ně nešláply. Věděli, že včelička umře, když bodne svoje žihadélko do člověka. Jejich tatínek Pavel se jednoho dne vrátil ke svému řemeslu a začal stavět domečky pro včelky. Než mohl stáčet jejich slaďoučký medík, musel se ještě hodně od těchto malých pracovitých zvířátek naučit. Včelí královna mu nejednou vyprávěla zajímavé příhody, které se včeličkám staly při hledání sladké květinkové vody.

Jste také zvědaví, co se vše může včelkám přihodit? Tak to se budete muset setkat s taťkou Pavlem a ten vám to prozradí……

 

Kontakt: huml@chello.cz

TOPlist